نظافت سنگ مرمر

نظافت سنگ مرمر

سنگ مرمر یکی از زیباترین سنگ های تزئینی برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه و حتی نمای بیرونی ساختمان محسوب می شود که از گذشته طرافداران خاص خود را دارد. اما نظافت سنگ مرمر مهم ترین موضوع در حفظ زیبایی این تزئینات و فضای داخلی خانه می باشد که باید توجه ویژه به آن داشت.

در ادامه این مقاله به مراقبت و روش های تمیز کردن سنگ مرمر خواهیم پرداخت.

دقت در مراقبت از سنگ مرمر

مهم ترین وظیفه ما در حفظ و نگهداری از سنگ مرمر این است که از ریخته شدن مایعات و مواد غذایی که حالت اسیدی دارند بر روی سنگ مرمر جلوگیری کنیم و اگر همچین اتفاقی افتاد در سریع ترین زمان باید به پاک کردن آن اقدام کنیم تا اسید موجود در مواد باعث از بین بردن سطح سنگ مرمر نشود.

روش نظافت سنگ مرمر

اولین کار برای شروع تمیز کردن سنگ مرمر استفاده از جارو برای جمع آوری گرد و خاک های موجود بر روی کف می باشد.

سپس با استفاده از آب گرم و کمی پودر ماشین لباسشویی توسط تی و یا پارچه نرم به شستشوی سنگ مرمر می پردازیم و در آخر سطح کف را با آب ملایم می شوییم، سپس با استفاده از پارچه نرمی آن را خشک می کنیم.

در صورتی که سنگ مرمر زیادی کثیف شده باشد می توانید چند قطره سرکه را با پودر سنگ نرم مخلوط کرده و آن را بر روی مرمر بکشید و پس از ۱۰ ساعت با استفاده از یک برس نرم و آب گرم آن را بشویید.

سپس سطح آن را کاملا خشک کرده و چند قطره روغن زیتون بی بو را با پارچه فلانل به روی سنگ مرمر بکشید تا آن را براق نماید.

روش نظافت سنگ مرمر

نظافت سنگ مرمر از انواع لکه ها

لکه های نفتی و روغنی :

برای از بین بردن لکه های روغنی مواد غذایی، مواد آرایشی و بهداشتی، گریس و سایر این قبیل لکه ها می توان از مایع پاک کننده ملایم و آمونیاک و یا مواد شوینده خانگی برای نظافت آنها به کار برد.

لکه های انواع مایعات غذایی :

برای پاک کردن لکه هایی اعم از آبمیوه، چای، قهوه و سایر مایعات مصرفی که مدت زیادی از زمان ایجاد لکه ها گذشته باشد، می توان از مخلوط هیدروژن پراکسید ۱۲ درصد و چند قطره آمونیاک برای از بین بردن آنها استفاده کرد.

لکه های رنگ :

برای تمیز کردن رنگ ریخته شده بر روی سنگ مرمر ابتدا بایستی با استفاده از یک کاردک با لبه تیز و یا چاقو به آرامی  و به گونه ای که هیچ صدمه ای به سنگ وارد نشود رنگ را بتراشید و در ادامه با یکی از روش های گفته شده در بالا به نظافت کامل آن بپردازید.

نکات مهم برای نظافت سنگ مرمر

  • توصیه می شود هیچگاه از اسیدهای قوی برای شستشوی سنگ مرمر استفاده نشود.
  • از محلول آمونیاک و آب به صورت مکرر برای تمیز کردن سنگ مرمر استفاده نکنید.
  • برای تمیز کردن سنگ مرمر به کار برده شده در حمام و سرویس بهداشتی به هیچ عنوان از مایع سفیدکننده (وایتکس) مصرف نکنید. زیرا باعث کدر شدن سنگ می شود و زیبایی خود را از دست می دهد.
  • استفاده از آب گرم و اسفنج بهترین راه حل برای تمیز کردن لکه های تازه از روی سنگ می باشد.

همچنین ما به شما استفاده از خدمات کفسابی و سنگسابی را پیشنهاد می‌کنیم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *